Gminny Konkurs Ekologiczny

Dnia 13 marca 2015r. w Szkole Podstawowej w Babach odbył się GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY DLA KLAS DRUGICH I TRZECICH. Pomysłodawcą była nauczycielka przyrody - Elżbieta Florczyk,            a współorganizatorem - Teresa Włodarczyk - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Elżbieta Królikiewicz – plastyk   i dyrektor – Maria Bylinka. Patronat objął  Wójt Gminy Moszczenica – p. Marceli Piekarek.

Cele konkursu to:

• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych;
  • wspieranie uzdolnień uczniów;
  • kształtowanie umiejętności twórczego myślenia i rozwiązywania problemów;
  • rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce;
  • budzenie świadomości i wrażliwości ekologicznej;
  • wzbogacenie i doskonalenie form pracy z uczniem zdolnym;
  • poszerzenie wiedzy i umiejętności przyrodniczych dzieci;
  • propagowanie kultury ekologicznej wśród uczniów
  • integracja szkół, wymiana doświadczeń;

Swój udział zgłosiły szkoły podstawowe z terenu Gminy Moszczenica. Każda była reprezentowana przez trzech uczniów wyłonionych  w konkursach szkolnych bądź wskazanych przez nauczycieli. Uczestnicy mieli do wykonania 9 zadań:

1.Prezentacja stroju wykonanego z odpadów komunalnych.

2.Test przyrodniczo- ekologiczny.

3.Rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych.

4.Uzupełnienie przysłów.

5.Ułożenie hasła z rozsypanki sylabowej.

6.Rozwiązanie krzyżówki.

7.Rozwiązanie rebusów.

8.Znalezienie drogi w labiryncie.

9.Odgadnięcie haseł w zagadkach.

Gości w imieniu pani dyrektor powitała Teresa Włodarczyk. Podała uczniom otuchy, życzyła sukcesu. Potem rozpoczęły się zmagania konkursowe. Uczniów wspierali nauczyciele i rodzice.

Później nauczyciele wzięli się za sprawdzanie prac, natomiast uczniowie przy wspólnym stole i poczęstunku, mogli podzielić się wrażeniami, zawrzeć nowe znajomości, które zapewne kiedyś przerodzą się w bliższe przyjaźnie, bo wszyscy spotkają się za kilka lat  w Gimnazjum. Być może los ich zetknie na innych konkursach bądź zawodach. Nie będą wówczas już sobie całkiem obcy.

Po przerwie nastąpiło ogłoszenie wyników.

I miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej w Babach

II miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej w Rękoraju

III miejsce - zespół ze Szkoły Podstawowej w Jarostach

Wyróżnienie – zespół ze Szkoły Podstawowej w Gazomi

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkie nagrody ufundował Wójt Gminy Moszczenica. W jego imieniu  dzieciom wręczył je wicewójt – p. Krzysztof Jędrzejczyk.