Kącik Historyczny Izba Regionalna

Kącik Historyczny

Kącik Historyczny jest dumą i chlubą Szkoły Podstawowej w Babach. Początki istnienia Kącika sięgają roku 1974. W kronice szkolnej tamtego okresu czytamy:

„W listopadzie miała miejsce w szkole ważna uroczystość. Odbyło się uroczyste otwarcie Miejsca Pamięci Narodowej. (…) Przez wiele miesięcy trwała zbiórka eksponatów do naszej wystawy. Harcerze i inni uczniowie, wraz z nauczycielem historii Stanisławem Kerszem zajmowali się nie tylko zbieraniem tych eksponatów, ale również urządzaniem ściany- Miejsca Pamięci Narodowej. Na uwagę zasługuje tu postawa obywatelska niektórych mieszkańców środowiska, którzy przekazali szkole cenne pamiątki po bliskich osobach. ”

W roku szkolnym 2000/2001 Miejsce Pamięci Narodowej zostało w całości przeniesione do nowego budynku szkoły. Wówczas zmieniono również nazwę tego szczególnego dla szkoły miejsca na Kącik Historyczny. W skład eksponatów wchodzą dokumenty z okresu międzywojennego oraz I i II wojny światowej, szereg zdjęć, ordery i odznaczenia, legitymacje, świadectwa szkolne. Kwity, pisma urzędowe, pieniądze- banknoty , łuski od pocisków, hełmy, bagnety z okresu okupacji hitlerowskiej. Do dziś dnia organizowana jest akcja zbiórki eksponatów, które są jakże ważnym elementem naszej historii Polski i regionu.

Emerytowana nauczycielka plastyki, p.  Elżbieta Przybył wzbogaciła Kącik Historyczny w obraz własnego autorstwa przedstawiający portret jednego z naszych największych polskich patriotów - Józefa Piłsudskiego.

Obecnie opiekę nad Kącikiem Historycznym i Szkolną Izbą Regionalną sprawuje nauczyciel historii i społeczeństwa, mgr Iwona Jędrzejczyk. Wspólnie z uczniami Szkolnego Klubu Europejskiego nadzoruje zbiórkę eksponatów oraz sukcesywnie prowadzi prace porządkowe w Kąciku Historycznym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki i zapoznania się z bezcennymi pamiątkami historycznymi, które mają ogromną wartość historyczną i kształtują w młodych ludziach poczucie właściwej postawy obywatelskiej i patriotycznej.

Zainteresowanych prosimy o kontakt w sekretariacie szkoły lub drogą e-mail.

Zapraszamy !!!
Powyższy link zaprowadzi państwa do galerii zdjęć Kącika Historycznego