Nawigacja

SK Caritas

News

 

 

DRZEWKO SERC

Szkolne Koło Caritas organizuje akcję „Drzewko serc” polegającą na przygotowaniu paczek świątecznych dla dzieci z naszej szkoły. Chętne osoby proszone są o wybranie serca, na którym widnieją dane dziecka (płeć i wiek). Następnie należy przygotować paczkę, dołączyć do niej serce i dostarczyć do szkoły lub do kościoła. Paczki zostaną przekazane uczniom w okresie przedświątecznym, dlatego prosimy o ich dostarczanie w terminie do 12 grudnia. Z góry serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom.

 

 

"PAPIESKIE KREMÓWKI"

 

16 października 2015r. serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Papieskiego. Zachęcamy do zaopatrywania się w przepyszne ciasta z dołączoną sentencją Papieża Jana Pawła II. Gorąco dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom zaangażowanycm w akcję:)

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

 

To bardzo ważne święto ustanowił św. Jan Paweł II. Przypada ono 11 lutego, a zostało ogłoszone w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds Duszpasterstwa Służby Zdrowia w 75 rocznicę objawień fatimskich oraz 11 rocznicę zamachu na życie papieża. W tym dniu w kościołach odbywają się msze święte, podczas których wierni modlą się o łaskę zdrowia, jak również siły do walki z chorobą. 

Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się każdego roku w innym sanktuarium maryjnym, gdyż 11 lutego stanowi wspomnienie pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. Główne założenia to:

  • konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym
  • dowartościowanie cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim duchowej
  • włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych 
  • popieranie zaangażowania wolontariatu

 

Orędzie Papieża Franciszka na XXIII Światowy Dzień Chorego 2015 r.


 

Sapientia cordis.
«Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi» (Hi 29, 15)


 

Drodzy Bracia i Siostry!

Z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II, zwracam się do was wszystkich, którzy nosicie ciężar choroby i na rozmaite sposoby jesteście złączeni z ciałem cierpiącego Chrystusa; jak również do was, którzy zawodowo i jako wolontariusze pracujecie w służbie zdrowia.

Tegoroczny temat zachęca nas do medytacji nad słowami z Księgi Hioba: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi» (29, 15). Chciałbym ją podjąć w perspektywie sapientia cordis — mądrości serca.

1. Mądrość ta nie jest wiedzą teoretyczną, abstrakcyjną, wynikiem rozumowania. Raczej jest ona, jak opisuje ją św. Jakub w swoim Liście, «czysta dalej — skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy» (3, 17). Jest ona zatem postawą wzbudzoną przez Ducha Świętego w umysłach i sercach tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienie braci i dostrzegają w nich obraz Boga. Dlatego posłużmy się słowami modlitwy Psalmu: «Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca» (Ps 90, 12). W tej sapientia cordis, która jest darem Boga, możemy zawrzeć owoce Światowego Dnia Chorego.

2. Mądrością serca jest służba bliźniemu. W mowie Hioba, która zawiera słowa: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi», jest podkreślony wymiar służby potrzebującym ze strony tego prawego człowieka, który cieszy się pewnym autorytetem i zajmuje godne miejsce wśród starszych miasta. Jego wielkość moralna przejawia się w służbie ubogiemu, który prosi o pomoc, a także w trosce o sierotę i wdowę (por. Hi 29, 12-13).

Jakże wielu chrześcijan również dziś świadczy nie słowami, ale swoim życiem, zakorzenionym w szczerej wierze, że są «oczami niewidomego» i «stopami chromego»! Są to osoby będące blisko chorych, którzy potrzebują stałej opieki, pomocy w umyciu się, ubraniu czy spożywaniu posiłków. Ta posługa, szczególnie gdy jest rozciągnięta w czasie, może stać się męcząca i uciążliwa. Jest stosunkowo łatwo służyć przez kilka dni, ale trudno jest pielęgnować osobę przez wiele miesięcy lub nawet lat, także wówczas, gdy nie jest ona już w stanie wyrazić swojej wdzięczności. A jednak, jakże to wielka droga uświęcenia! W tych chwilach można liczyć w sposób szczególny na bliskość Pana, a jest się też szczególnym wsparciem dla misji Kościoła.

3. Mądrość serca to trwanie przy bracie. Czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym. Jest wielbieniem Boga, który kształtuje nas na obraz swego Syna, który «nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu» (Mt 20, 28). Jezus sam powiedział: «Ja jestem pośród was jako ten, kto służy» (Łk 22, 27).

Prośmy z żywą wiarą Ducha Świętego, aby dał nam łaskę zrozumienia wartości towarzyszenia, często w sposób cichy, skłaniającego nas do poświęcenia czasu tym naszym siostrom i braciom, którzy dzięki naszej bliskości i naszej życzliwości czują się bardziej kochani i umocnieni. Jak wielkie kłamstwo kryje się natomiast w pewnych wyrażeniach, które kładą mocny nacisk na «jakość życia», skłaniając do uwierzenia, jakoby życie poważnie dotknięte chorobą nie było warte przeżycia!

4. Mądrość serca to wyjście poza siebie ku bliźniemu. Świat, w którym żyjemy, zapomina niekiedy o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego, gdyż jesteśmy pochłonięci pośpiechem, gorączkowym działaniem, produkcją, a w ten sposób łatwo zapomina się o wartości bezinteresowności, zatroszczenia się o bliźniego, zajęcia się nim. W gruncie rzeczy u źródeł takiej postawy jest często letnia wiara, która zapomniała o słowach Pana, który mówi: «Wszystko to Mnieście uczynili» (por. Mt 25, 40).

Dlatego chciałbym przypomnieć raz jeszcze «absolutny priorytet 'wyjścia poza siebie ku bratu'», jako jedno z dwóch głównych przykazań stanowiących fundament wszelkich norm moralnych i jako najjaśniejszy znak, by dokonać rozeznania na drodze duchowego rozwoju, odpowiadając na absolutnie bezinteresowny dar Boga (adhort. apost. Evangelii gaudium, 179). Z samej natury misyjnej Kościoła wypływa «czynna miłość bliźniego, współczucie, które rozumie, towarzyszy i promuje» (tamże).

5. Mądrość serca to bycie solidarnym z bratem bez osądzania go. Miłość potrzebuje czasu. Czasu, aby leczyć chorych, i czasu na ich odwiedzanie. Czasu, aby być przy nich, jak przyjaciele Hioba: «Siedzieli z nim na ziemi siedem dni i siedem nocy, nikt nie wyrzekł słowa, bo widzieli ogrom jego bólu» (Hi 2, 13). Przyjaciele Hioba jednakże skrywali w sobie negatywny osąd o nim — myśleli, że jego nieszczęście było karą Bożą za jakąś jego winę. Natomiast prawdziwa miłość jest dzieleniem się bez osądzania, bez usiłowania nawracania drugiego; jest wolna od owej fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się dokonanym dobrem.

Doświadczenie Hioba znajduje swoją autentyczną odpowiedź tylko w krzyżu Jezusa, najwyższym akcie solidarności Boga z nami, zupełnie darmowym, bezgranicznie miłosiernym. I ta odpowiedź miłości na dramat ludzkiego cierpienia, zwłaszcza cierpienia niezawinionego, pozostaje na zawsze wyryta w ciele Chrystusa zmartwychwstałego, w tych Jego chwalebnych ranach, które są zgorszeniem dla wiary, ale są również sprawdzianem wiary (por. homilia podczas kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r.).

Nawet wówczas, gdy choroba, samotność i niepełnosprawność biorą górę nad naszym życiem, będącym darem, doświadczenie bólu może stać się uprzywilejowaną sposobnością przekazywania łaski i źródłem, z którego można czerpać i umacniać sapientia cordis. W ten sposób staje się zrozumiałe, że Hiob u kresu swego doświadczenia, zwracając się do Boga, mógł stwierdzić: «Dotąd Cię znałem ze słyszenia, teraz ujrzało Cię moje oko» (Hi 42, 5). Również osoby zanurzone w tajemnicy cierpienia i bólu, przyjętego z wiarą, mogą stać się żywymi świadkami wiary, która pozwala współistnieć z samym cierpieniem, pomimo że człowiek swoim umysłem nie jest w stanie do końca go pojąć.

6. Ten Światowy Dzień Chorego powierzam macierzyńskiej opiece Maryi, która przyjęła w swoim łonie i zrodziła Mądrość wcieloną, Jezusa Chrystusa, naszego Pana.

O Maryjo, Stolico Mądrości, jako nasza Matka wstawiaj się za wszystkimi chorymi i za tymi, którzy się nimi opiekują. Spraw, abyśmy w służbie cierpiącemu bliźniemu i przez samo doświadczenie cierpienia mogli przyjąć i rozwijać w sobie prawdziwą mądrość serca.

Do tej modlitwy w intencji was wszystkich dołączam moje Apostolskie Błogosławieństwo.

Watykan, 3 grudnia 2014 r., w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Ksawerego

Papież Franciszek

 

 

XIV DZIEŃ PAPIESKI - W KOŚCIELE PARAFIALNYM

"JAN PAWEŁ II" - ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE

 

Czwartoklasiści uczcili Dzień Papieski nie tylko w szkole, ale i w kościele parafialnym. Wraz z katechetką - p. Żanetą Olejnik raz opiekunem SK Caritas - p. Katarzyną Korytkowską przygotowali krótki program przypominający postać Wielkiego Świętego Papieża - Polaka. Uczniowie zostali ciepło przyjęci i nagrodzeni gromkimi brawami. Dodatkowo ksiądz proboszcz Bogdan Heliński pochwalił piękne recytacje oraz śpiew wyrażając nadzieję, że słowa przerodzą się w czyn i uczniowie będą wcielać w życie słowa św. Jana Pawła II, a pomogą im w tym wyzwaniu rodzice i dziadkowie.

Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom oraz dziadkom za przygotowanie oprawy tej uroczystości oraz księdzu proboszczowi za miłą gościnę i wsparcie w realizacji naszych przedsięwzięć. 

 

    

 

 

 

   

 

A oto nasze gwiazdy: Julia Badek, Maria Baranowska, Julia Cybula, Kornelia Długosz, Kajetan Frątczak, Ewa Górka, Klaudia Gronowska, Kinga Hejduk, Wiktor Hejduk, Marta Małgorzaciak, Wiktoria Sęk, Natalia Sima, Natalia Sońta.

 

          

 

   

 

 

  

 

Serdeczne gratulacje i podziękowania:)

 

 

PIKNIK "BĄDŹMY RAZEM" W RAMACH FESTYNU Z OKAZJI DNIA DZIECKA 

Z CARITAS ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ

 

03 czerwca był dla nas bardzo udanym dniem mimo smutnej aury. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w pikniku zorganizowanym dla szkół z archidiecezji łódzkiej działających w Caritas. Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie wzięli udział w Biegu Charytatywnym "Biegnijmy z pomocą", podczas którego "wybiegali" kwotę 280 zł przeznaczoną na sfinansowanie obiadów dla uczniów z naszej szkoły. Wcześniej musieli sami znaleźć sobie sponsorów gotowych wesprzeć akcję. Bieg nie należał do najprostszych, tym bardziej więc za zaangażowanie i chęć pomocy dziękujemy sponsorom i uczestnikom: Adzie Bajerowskiej, Natalii Pełka, Mateuszowi Chrustowskiemu, Wiktorii Pietrzak, Amelii Chrustowskiej, Amelii Cybula, Agacie Baranowskiej, Bartoszowi Witkowskiemu, Weronice Polit, Klaudii Sałata, Katarzynie Jagieło, Oliwii Jędrzejczyk - to nasi prawdziwi bohaterowie:)

Po biegu rozpoczęły się dodatkowe atrakcje - Miasteczko Rycerskie pękało w szwach. Było łucznictwo, walki na poduszki, "ciągnięcie świni", gry planszowe, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, malowanie twarzy i wiele innych. Na każdym stoisku uczniowie zdobywali kupony, które wymieniali na popcorn i watę cukrową. W międzyczasie ze sceny "leciały" piłki, które można było zabrać na pamiątkę. Każdy uczestnik otrzymał też słodki upominek oraz hot-doga. Całość umilał Zespół Kleryków zachęcający do wspólnego śpiewu i tańca.

            

Wyjazd był prawdziwą przyjemnością, dał nam dużo radości i satysfakcji z niesienia pomocy innym i wspólnej zabawy.

 

Więcej zdjęć na stronie Caritas Archidiecezji Łódzkiej: 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.802590596426283.1073741942.498095026875843&type=1

 

 

 

 

Święto Mam

 

 

 

 

Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkamikwiatami  oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. Święto obchodzone corocznie jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Dokładna data przypadania Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany.

 

 

 

Wiersze dla Mam

Mamusiu Kochana!
Weź mnie na kolana -
Ja Cię ucałuję
Szczerze powinszuję
Byś nam długo żyła,
Zawsze zdrowy była.

 

 

 

Jakże Ci, Mamo, wyznać mamy, 
że Cię kochamy? 
Jak Cię zapewnić o tej miłości? 
Jak życzyć Tobie w dniu imienin 
szczęścia promieni? 
Mamusiu, popatrz: to w tych kwiatuszkach są 
całe nasze serduszka. 

 

 

 

Amelia Chrustowska,

Julia Krawczyk,

Mateusz Chrustowski

 

 

Dzień Matki jest raz w roku, 
Szczęśliwy i pełen uroku. 
W tym dniu pragnę złożyć Ci życzenia: 
Zdrowia szczęścia i powodzenia. 
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku 
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku 
Za to, że dni moje tęcza malujesz 
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję. 

 

 

Abyś zawsze przy nas była 
najpiękniejsza i jedyna 
mądra, dobra, ukochana 
taka bliska - nasza Mama. 
Dużo Ci dziś mówić miałyśmy 
lecz gdy biegłyśmy - zapomniałyśmy. 
Więc Mamusiu nadstaw uszka 
i zapytaj się serduszka 
niech Ci powie jego bicie 
że kocha

 

                                                             

Dziękuje dziś Mamo za uśmiech 
Za pacierz, za każdy dzień 
Czy już ci kiedyś mówiłam 
DZIĘKUJĘ i KOCHAM CIĘ

 
Agata Baranowska
Amelia Cybula
Piotr Kopeć

 

 

Wiersze dla mam

 

Najlepsze u mamy jest to że ją mamy.

Mamy ją swoją nie cudzą.

Nie inną.

Zawsze tą samą

I żeby nie wiem co się stało

mama zostanie mamą.

Tylko jedna mama na zmartwienia.

Tylko jedna na dwójkę z polskiego.

Tylko jedna na bójki z najlepszym kolegą.

Jedna od bólu zęba

i przeziębienia.

Nie na sprzedaż.

Nie do zamiany.

Nasza

wszędzie i przez cały czas.

Więc najlepsze u mamy

jest to że mamy

i że mama ma właśnie nas.

Dzień Matki jest raz w roku,

Szczęśliwy i pełen uroku.

W tym dniu pragnę złożyć Ci życzenia:

Zdrowia szczęścia i powodzenia.

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku

Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku

Za to, że dni moje tęcza malujesz

dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

 

 

 

Patrycja Jędrzejec

 

Wiersze Dla  Mamy :

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku
Za to, że dni moje tęcza malujesz
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

 

Kochana Mamo  - zacznę zwyczajnie, 
że z Tobą w domu jest fajnie: 
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości, 
wspierasz i uczysz życia w miłości. 
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować.

 

 

Wiktoria Pietrzak

 

Święto obchodzone corocznie jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Dokładna data przypadania Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce jest obchodzony 26 maj. Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i RzymianKultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Życzenia:

Mam dla Ciebie bukiet życzeń,
Moja Mamo ukochana,
Niech Twa buzia będzie zawsze
Tylko roześmiana,
Niech Ci szczęście oraz zdrowie
Nieustannie dopisują
nich się Twoje marzenia
w każdym dniu się spełniają.

 

 

 

Pomysłodawca:

Bartosz Socha

Wykonawca:

Wojciech Hejduk

 

 

 

Światowy Dzień Chorego

 

Święto obchodzone jest w dniu wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes.

Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się, co roku w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie.

·                    konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym

·                    dowartościowanie cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim duchowej

·                    włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych

·                    popieranie zaangażowania wolontariatu

 

 

Ojciec św. Franciszek zaznaczył, że hasło „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie dla braci” zachęca nas do naśladowania Jezusa względem cierpiących.

Błogosławiony papież chciał w ten zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych. 

 


11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jego inicjatorem był Jan Paweł II.
Krajowy duszpasterz służby zdrowia ksiądz Stanisław Warzeszak wyjaśnia, że chodzi o budzenie w ludziach wrażliwości i zaangażowania w pomoc cierpiącym. Kapłan przypomina jak ważne jest to, że osoba chora lub stara usłyszy od kapelana szpitalnego, lekarza lub wolontariusza słowa: "wiem, że bardzo cierpisz, jestem do twojej dyspozycji". 

Takie zachowanie pomaga nie tylko cierpiącym. Służy także nam, ponieważ tak rozwijamy się, jako ludzie - podkreśla ksiądz Stanisław Warzeszak.

 

 

Opracowanie strony: Katarzyna Korytkowska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Babach
    Baby, ul. Piotrkowska 20
  • (0-44) 61-69-618(fax)

Galeria zdjęć