CARITAS
Pierwsza akcja Szkolnego Koła Caritas to: Wiara i miłosierdzie – jałmużna wielkopostna 2014
U progu Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji „Jałmużna Wielkopostna”, której celem jest pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Łódzka Caritas przygotowała prawie 30 tysięcy tekturowych skarbonek, do których można wrzucać datki podczas całego okresu Wielkiego Postu.
Druga akcja: Pomagamy Ukraińcom na Krymie
Kwotę 7222 złotych na pomoc Ukrainie udało się zebrać do 10 marca br. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przekazuje pieniądze Ukraińcom na Krymie, w odpowiedzi na apel dziewięciu księży z Polski oraz biskupa pomocniczego diecezji odesko-symferopolskiej Jacka Pylą, misjonarza oblata, którzy pozostaną ze swoimi wiernymi bez względu na rozwój wypadków. Na Krym nie dociera pomoc humanitarna. Funkcjonariusze Federacji Rosyjskiej na blokadach oddzielających Krym od reszty Ukrainy przeglądają i zabierają nawet prywatne rzeczy. Dziękujemy za okazane serce i apelujemy o dalsze wsparcie finansowe - to jedyna możliwa pomoc.
Trzecia akcja: Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim
Pod hasłem „RODZINA RODZINIE. Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim” Caritas w Polsce organizuje akcję wysyłania paczek na Ukrainę. Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet, jeśli będą ich tysiące, zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek „dla Ukrainy”. Caritas Spesz na Ukrainie przygotowała listę kilku tysięcy kontaktów do rodzin potrzebujących wsparcia bądź poszkodowanych. Są wśród nich zarówno adresy katolików, grekokatolików jak i prawosławnych.
Agata Baranowska, Amelia Cybula i Piotrek Kopeć
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego . Caritas Polska koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce, wspierając je wykonywaniu ich zadań. Ponadto Caritas Polska pełni rolę reprezentacyjną (występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym), formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom).
Akcje ogólnopolskie
Pomoc dla zagranicy
Caritas Ukraina
W związku z tragicznym rozwojem sytuacji na Ukrainie Caritas Polska zwraca się z apelem o pomoc dla potrzebujących. Według otrzymanych informacji od Caritas Spes ze Lwowa i z Kijowa sytuacja jest poważna. Są setki rannych. Wczoraj manifestanci schronili się przed wojskiem do kościoła św. Aleksandra w Kijowie i do tej pory tam pozostają.
Caritas z Ukrainy prosi o fundusze na zakup leków, szczególnie antybiotyków, środków znieczulających oraz przeciwbólowych oraz żywności. Obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.
Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku. „Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc” - powiedział ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes ze Lwowa.Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska
Wojtek Hejduk i Kinga Miksa
Początki działalności Caritas w Polsce, to głównie dystrybucja darów materialnych otrzymywanych z zagranicy (stan wojenny). Szybko jednak zmieniła swoją strategię i zajęła się udzielaniem pomocy charytatywnej dzięki środkom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli i instytucji. Caritas utworzyła profesjonalne placówki opiekuńcze i wychowawcze: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci i osób w podeszłym wieku, itp.
Caritas za granicą
W styczniu br. Caritas Mołdawia zaczęła realizację nowego programu strategicznego na lata 2012-2016. Obejmuje on pięć priorytetowych kierunków: rozwój wspólnot lokalnych, opiekę medyczną, opiekę społeczną, edukację i prewencję wśród młodzieży oraz interwencje w sytuacjach kryzysowych. Hasło programu: „Radość ze służby innym ludziom” zainspirował I Tydzień Społeczny Kościoła Katolickiego, poprzez który jedyna diecezja katolicka w Mołdowie, z siedzibą w Kiszyniowie, chciała podkreślić znaczenie służby ludziom ubogim. Tematyka ta jest też częścią planu duszpasterskiego – księża głoszą kazania nt. ubóstwa i służby społecznej.
W chwili obecnej jest to jedyna możliwa forma pomocy dla Ukrainy nie ma możliwości przewiezienia przez granicę transportów z pomocą rzeczową. Caritas Polska pozostaje w stałym kontakcie z Caritas we Lwowie i Kijowie oraz z Caritas Europa.
Amelia Chrustowska , Patrycja Jędrzejec i Klaudia Sałata