Nawigacja

Historia Szkoły

Historia Szkoły

HISTORIA SZKOŁY 

           Na terenie miejscowości Baby funkcjonuje Szkoła Podstawowa. W przeszłości istniały także punkty filialne tej szkoły: w Gościmowicach i Raciborowicach.

Źródła podają, iż najstarszą instytucją oświatową na naszym terenie była szkoła w Gościmowicach, która istniała już około 150 lat temu. Uczęszczały do niej dzieci z Gościmowic II, Powęzin oraz częściowo z Gościmowic I. Początkowo nauka odbywała się w kilku wiejskich, prywatnych budynkach. Następnie na wyodrębnionej działce zbudowano drewniany budynek kryty strzechą, z przeznaczeniem na szkołę. Dzieci uczyły się w klasach łączonych, były tylko 4 oddziały. W 1970 roku przystąpiono do budowy nowego budynku na działce, gdzie mieściła się stara szkoła. Nowy budynek został oddany do użytku w 1972 roku. W związku ze zmniejszeniem się liczby dzieci w roku szkolnym 1974/75  obniżono stopień organizacyjny szkoły w Gościmowicach. Dotychczas szkoła pełna przekształciła się w punkt filialny z klasami I-III, natomiast dzieci z klas IV-VIII uczęszczały do szkoły w Babach. Do obwodu tego punktu zostały włączone Gościmowice II i Powęziny. W 1992 roku Szkoła Podstawowa w Gościmowicach została zlikwidowana z powodu małej ilości dzieci.

Kolejną instytucją oświatową była Szkoła Podstawowa w Raciborowicach, która powstała w miejscu , gdzie stał dworek z II połowy XIX wieku. Dworek rozebrano do podpiwniczeń i w 1948 roku rozpoczęto budowę szkoły. W 1951 roku powstała 7 klasowa Szkoła Podstawowa w Raciborowicach. Do szkoły uczęszczały dzieci z: Raciborowic,  Rzeczkowa, Kalskiej Woli i Zakrzewa. Podobnie jak w Gościmowicach, w związku ze zmniejszeniem się liczby dzieci, w 1974 roku szkoła przekształciła się w punkt filialny z klasami I-IV. Dzieci z klas V-VIII dowożono do Bab. Od roku 1986 do roku 1992 szkoła w Raciborowicach funkcjonowała jako samodzielna placówka. W 1992 roku stała się ponownie szkołą filialną działającą do roku 1994. W tym też roku, uchwałą Rady Gminy w Moszczenicy,  została zlikwidowana ze względu na małą ilość dzieci.

            Główną placówką oświatową działającą na terenie miejscowości Baby jest Szkoła Podstawowa , która działa do dziś. Pierwsza szkoła w Babach , która powstała w 1920 roku mieściła się w różnych miejscach , a mianowicie w domu Jana Krawczyka, a następnie u Krystyny Macherowskiej.

Później przeniesiono ją do budynku kolejowego.

 

 

 Zdjęcie 1.  Dawna szkoła w budynku kolejowym w Babach. Zdjęcie z 2000 r.

 

Po II wojnie światowej izby lekcyjne mieściły się w 4 punktach. Jedna izba w Kiełczówce, w drewnianym baraku wynajmowanym od Jana Kulińskiego, druga w domu Józefa Szelesta, trzecia w domu p. Macherowskiej (patrz zdjęcie 2)

 

 

Zdjęcie 2. Stan z roku 1959- w tle, po lewo, widoczny budynek szkolny.

 

Główny gmach szkolny, w którym mieściła się kancelaria i jedna izba lekcyjna, znajdował się na stacji w domu kolejowym    (patrz zdjęcie nr 1).

Na skutek usilnych starań, a w szczególności Komitetu Rodzicielskiego pod przewodnictwem nauczycielki Reginy Wróbel, przystąpiono do budowy nowej szkoły w 1961 roku.

To jak ważnym było to  wydarzeniem w życiu społeczności lokalnej, może świadczyć fragment zapisu w kronice szkolnej z sierpnia 1961 roku.

 

  

Zdjęcie 3 . Fragment zapisu z Kroniki Szkolnej z roku 1961.

 

 Po długich staraniach Wydział Oświaty i Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Piotrkowie Tryb. uzyskał zezwolenie na wykup ziemi o powierzchni 1 ha od gospodarzy wsi Baby: Leona Wojtysiaka, Stanisława Gębalskiego, Władysława Badka i Józefa Ortela.

Dzięki nowo zbudowanemu obiektowi oddanemu do użytku 3 IX 1962 roku, trudne warunki lokalowe w jakich dotychczas znajdowała się szkoła uległy radykalnej poprawie. W parterowym budynku szkolnym mieściło się 5 pracowni, do których uczęszczali uczniowie klas  I-VII.

 

 

 

 

 Zdjęcie 4  Stan z roku 1962.

 

Począwszy od listopada 1963 roku sukcesywnie uporządkowywano , ukwiecano i sadzono drzewa  na działce szkolnej

 

 

            Zdjęcie 5. Stan z 1963 roku. 

 

            

            Zdjęcie 6. Stan z 1967 roku

 

Obok budynku szkolnego wzniesiono domek parterowy, w którym znajdowały się mieszkania służbowe dla kierownika szkoły i jednej rodziny nauczycielskiej. Obecnie w tym budynku, po wielokrotnej modernizacji, znajduje się stołówka szkolna i świetlica.

 

 

 Zdjęcie 7. Stan z roku 1962  

                   

                 

            Zdjęcie 8. Stan z roku 2007.

 

W II półroczu roku szkolnego 1994/1995 roku przeprowadzono ostateczną ekspertyzę budynku szkolnego , na podstawie której zdecydowano, że budynek nie odpowiada obowiązującym normom budowlanym. Do roku 1999 w placówce tej uczyły się dzieci od oddziału „0” do klasy VIII. Budynek poddano ostatecznej rozbiórce w okresie wakacyjnym w roku 2004.

 

10 III 1997 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły. Prace budowlane trwały do roku 2000. Ogromny wkład w powstanie tej szkoły miała nie tylko Rada Gminy Moszczenica na czele z wójtem Marianem Dybałą, ale również miejscowi mieszkańcy, którzy pomagali w różny sposób. Powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły , którego przewodniczącym został Krzysztof Bylinka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż większość mieszkańców deklarowała pomoc od strony materialnej, w formie datków pieniężnych oraz bezpośrednio pomagała przy budowie i uporządkowywaniu terenu. Darczyńców uwieczniono w kronice szkolnej.

W dniu 1 IX 2000 roku oddano budynek do użytku. Było to przełomowe wydarzenie w życiu lokalnej społeczności i regionu. Na otwarcie nowego budynku szkoły zostali zaproszeni goście, między innymi arcybiskup Władysław Ziółek, który poświęcił gmach nowej szkoły. Uroczystą inaugurację roku szkolnego 2000/2001 poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Maksymiliana Maria Kolbe w Kiełczówce, którą poprowadził sam abp W. Ziółek , a wspierał nasz ksiądz proboszcz Jerzy Jankowski.

 

 

 

 

 Zdjęcie 9. Arcybiskup Władysław Ziółek święci gmach nowej szkoły w asyście  

 tłumnie przybyłych gości i tych najważniejszych … dzieci.

 

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz  władz Urzędu Gminy w Moszczenicy, którzy dokonali uroczystego przecięcia wstęgi przy wejściu głównym szkoły.

 

  

             Zdjęcie 10. Ówczesny wójt gminy Moszczenica Tadeusz Sokół dokonuje 

             uroczystego przecięcia wstęgi do nowego gmachu szkoły.

 

 Nad przebiegiem tej niezwykłej w dziejach szkoły uroczystości czuwała pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Babach, mgr Maria Bylinka oraz Grono Pedagogiczne i pozostali pracownicy szkoły. Ta chwila była równie emocjonującym przeżyciem dla samych uczniów i ich rodzin , którzy nie mogli doczekać się wejścia do nowego, pięknego i schludnego gmachu szkolnego.

 

 

 Zdjęcie11.W centrum dyrektor Szkoły Podstawowej w Babach, mgr Maria    

Bylinka, obok arcybiskup Władysław Ziółek

 

Obecnie w Szkole Podstawowej w Babach uczą się dzieci , począwszy od oddziału „0” do klasy VI, zamieszkujące miejscowości: Baby, Kiełczówka, Gościmowice Drugie, Powęziny, Raciborowice, częściowo Gościmowice Pierwsze.

 

 

 

         Zdjęcie 12. Stan z roku 2007

 

 Opracowała: mgr Iwona Jędrzejczyk

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Babach
    Baby, ul. Piotrkowska 20
  • (0-44) 61-69-618(fax)

Galeria zdjęć