WYCIECZKA KLASY VI
DO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I STADIONU NARODOWEGO W WARSZAWIE
W dniu 6 listopada 2014 r. uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Babach wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Gazomi udali się na wycieczkę do Warszawy w ramach edukacji patriotycznej. W niezwykłą podróż śladami naszych przodków zabrała nas p. Iwona Jędrzejczyk z naszą wychowawczynią , p. Joanną Nowak.
Celem wycieczki było kształcenie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, kształcenie tożsamości narodowej, rozwijanie wrażliwości patriotycznej i estetycznej, poznanie ciekawych zakątków kraju (Muzeum Powstania Warszawskiego, warszawskiej Starówki oraz Stadionu Narodowego) , osobiste poznawanie miejsc historycznych oraz integrowanie młodzieży z różnych zespołów szkolnych.
Warto nadmienić, iż termin wyjazdu do Warszawy nie był przypadkowy, gdyż wiązał się ze zbliżającym się Świętem Niepodległości oraz z faktem, że w tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uznaliśmy, że jest to najlepszy moment, aby uczcić tak ważne wydarzenia w historii Polski i w hołdzie przodkom oddać im cześć odwiedzając miejsca pamięci historycznej.
Śmiało, możemy powiedzieć, że ta wycieczka była szczególna, gdyż przeniosła nas w szczególne dla nas miejsca.
Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce niepowtarzalne, niekonwencjonalne i ponadpokoleniowe. W ciekawy sposób poznaliśmy historię Polski, idee, o które walczyli Powstańcy. Po przekroczeniu murów muzeum czekał nas niespodziewany widok. Nagle znaleźliśmy się na brukowanej ulicy, wśród gruzów zniszczonej Warszawy. Od pierwszych chwil słyszeliśmy huk walki, odgłosy bombardowania i osypujących się murów oraz echo serii karabinów. W szarych przestrzeniach muzeum wsłuchiwaliśmy się w rytm serca tego miejsca- Monumentum, który stanowi centrum ekspozycji. Jego metalowe ściany pokrywają daty z 63 dni walk powstańczych. Z otworów imitujących dziury po kulach dochodziły dźwięki walczącego miasta- pełne grozy okrzyki, chrzęst broni i wybuchy zagłuszające słowa modlitwy. Na okalających grobach umieszczone są zdjęcia 100 osób, które oddały życie za wolność Polski. Równie ciekawym miejscem okazała się replika kanału, powstańczej drogi łączności przez którą odważyliśmy się przejść. Nie było nam łatwo, a już w ogóle trudno było nam zrozumieć w jakich rzeczywistych warunkach kanały pokonywali Powstańcy !?! Atmosferę powstańczej Warszawy mogliśmy poznać dzięki fotoplastikonom, mosiężnym lornetom , w których widać sceny z codziennego życia ludności podczas okupacji. Z aparatów telefonicznych używanych podczas wojny można „zadzwonić” do uczestników i świadków Powstania. Oprócz tego zobaczyliśmy replikę Liberatora, bombowca z czasów II wojny światowej. W drukarni mogliśmy przekonać się na własne oczy jak wyglądała praca maszyny drukarskiej z okresu okupacji. Niejeden z nas zabrał do domu wydrukowaną odezwę do narodu z dnia 1 sierpnia 1944 roku. Równie istotnym dla nas było obejrzenie 6-minutowego filmu w 3D „Miasto ruin”, które przedstawia obraz zbombardowanej Warszawy z perspektywy lotu samolotem. Wielu z nas nie sądziło, iż Warszawa mogła tak kiedyś wyglądać!
Po tej niezwykłej podróży do świata prawdziwej historii, będącej dumą narodową, udaliśmy się na Starówkę. W drodze do rynku odwiedziliśmy Pomnik Małego Powstańca, aby oddać hołd tym, którzy byli naszymi rówieśnikami bądź byli jeszcze młodsi od nas w okresie Powstania, a którym nie było dane cieszyć się wolnością tak jak nam dzisiaj.
Po krótkim spacerze wąskimi uliczkami prowadzącymi do Starego Miasta na chwilę zatrzymaliśmy się w centrum zabytkowej Warszawy. Wielu z nas przypomniało sobie obraz zbombardowanej Starówki, który dosłownie przed godziną oglądaliśmy na ekranie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po niedługim czasie udaliśmy się do autokaru, aby pojechać na Stadion Narodowy, ostatni punkt zwiedzania naszej wycieczki do Warszawy. Mali kibice i nie tylko byli zdumieni wielkością i rozmachem z jakim wzniesiono Stadion Narodowy. Czy poczuliśmy się jak prawdziwi kibice? Z pewnością tak, choć widok murawy nas nieco zaskoczył. Otóż pracownicy stadionu przygotowywali się do otwarcia sezonu zimowego. Na środku stadionu trwały prace nad przygotowywaniem lodowisk i zjeżdżalni, które otworzono 2 dni później, 8 listopada. No cóż, my nie byliśmy ani trochę załamani tym faktem, gdyż mieliśmy jeszcze za zadanie zwiedzić sale dla vipów, salę prasową, szatnie i sale zawodników, wczuć się w rolę komentatora i rzecz jasna, kibica.
Pełni wrażeń i niesamowitych przeżyć wróciliśmy do domu. Wycieczka do Warszawy okazała się niezapomnianą żywą lekcją historii dzięki wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przygotowaniem do roli prawdziwego kibica, kultywującego barwy narodowe na przyszłych meczach.
Prezantacja zdjęć w Albumie fotograficznym : https://spbaby.edupage.org/album/?#gallery/331
ZAPRASZAMY !!!