SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "Z WIERSZEM JULIANA TUWIMA"
Dzień 5 grudnia 2013 r. był szczególnym dniem w życiu Szkoły Podstawowej w Babach, gdyż w tym dniu odbyła się uroczystość podsumowująca obchody Roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Podsumowaniem, gdyż ten dzień nie był jedynym dniem działań podejmowanych przez naszą szkołę w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima.
A tych działań nie było mało… W I połowie roku 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w działaniach i konkursach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. oraz Bibliotekę Pedagogiczną w ramach obchodów Roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Wśród tych działań znaleźli się laureaci w konkursie plastycznym klas III na plastyczną interpretację wiersza J. Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Prace wykonano pod kierunkiem wychowawczyni klasy III, p. Małgorzaty Gradowskiej. Wśród laureatów znaleźli się: Mikołaj Wojtas (II miejsce), wyróżnienie Katarzyna Janas i Paulina Kopeć . Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem p. Iwony Jędrzejczyk zostali wyróżnieni w konkursie na komiks dotyczący życia i twórczości Juliana Tuwima . Wyróżnieni to Aneta Jakusek i Izabela Szelest z klasy VI, Natalia Mosion z klasy V i Wiktoria Pietrzak z klasy IV. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i podziękowania z rąk dyrektora WODN w Piotrkowie Tryb., p. D. Magacza.
Oprócz tego uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „W świecie wierszy Juliana Tuwima”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Gazomi. Tutaj też nie zabrakło laureatów czołowych miejsc, wśród których znalazł się uczeń klasy VI, Adrian Kubiak, który zajął III miejsce oraz uczeń klasy IV-Wojciech Hejduk zdobywając wyróżnienie. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem, p. Iwony Jędrzejczyk.
W bieżącym roku szkolnym 2013/2014, 29 października, odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy dotyczący życia i twórczości Juliana Tuwima zorganizowany przez opiekuna biblioteki szkolnej, p. Elżbietę Fortak-Florczyk. Z pewnością ogromną pomocą okazały się gazetki informacyjne o życiu i twórczości Juliana Tuwima umieszczone na korytarzu szkolnym ,przygotowane przez p. Elżbietę Królikiewicz oraz wystawki w bibliotece szkolnej przygotowane przez p. Elżbietę Fortak-Florczyk
W dniu 5 grudnia 2013 r. odbyła się wspomniana na wstępie uroczystość podsumowująca obchody Roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, znanego łodzianina, którego znają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Uroczystość zorganizowana przez nauczycielkę języka polskiego , p. Iwonę Jędrzejczyk , składała się z trzech części.
Pierwszą część stanowiła krótka inscenizacja, w której główną rolę odgrywał Julian Tuwim. W tą niezwykłą postać wcielił się Mikołaj Wojtas, uczeń klasy IV, zaś dociekliwą reporterką szkolnej gazetki była Katarzyna Janas, uczennica klasy IV. Występ ten, wzbogacony prezentacją multimedialną w tle, miał na celu przybliżyć dzieciom i rodzicom postać samego poety. Rodzicom również, gdyż ku uciesze dzieci i grona pedagogicznego, przybyli oni tłumnie na tę uroczystość.
Drugą częścią uroczystości, najbardziej emocjonującą , był Szkolny Konkurs Recytatorski „Z wierszem Juliana Tuwima”. W konkursie wzięło udział 56 uczestników z klas OP- VI . Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor SP w Babach, Pani Maria Bylinka, nauczycielka języka polskiego z SP w Gazomi , Pani Kamila Sitek oraz nauczycielka języka angielskiego z SP w Babach, Pani Katarzyna Korytkowska oceniała prezentowane recytacje w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0P– III oraz IV – VI. Komisja konkursowa miała na względzie pamięciowe opanowanie tekstu, staranną i wyrazistą wymowę, właściwe tempo recytacji, świadome użycie środków ekspresji w interpretacji tekstu (ruch, gesty, mimika ) oraz ogólne wrażenie artystyczne. Uczestnicy recytowali m.in. takie wiersze, jak: „Pstryk”, „Spóźniony słowik”, „Dwa wiatry”, „Okulary”, „Kotek”, „Zosia Samosia”, „Bambo”, „Abecadło”, „Dwa Michały” „Dyzio Marzyciel” czy „Lokomotywa”.
Z uwagi na duże zainteresowanie uczestnictwem w młodszej grupie wiekowej ustalono przyznanie miejsc w każdej klasie począwszy od grupy z oddziału przedszkolnego, klasy I, II i III .
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY:
I MIEJSCE – Angelika Caban
II MIEJSCE – Daria Purkiewicz
III MIEJSCE – Alan Deka
KLASA I
I MIEJSCE – Krystian Caban
II MIEJSCE – Dawid Hejniak i Oskar Sałata
III MIEJSCE – Justyna Duda
WYRÓŻNIENIE: Weronika Antosiak
KLASA II
I MIEJSCE – Mateusz Hejduk
II MIEJSCE – Julia Reczyk
III MIEJSCE – Dominika Olejnik
KLASA III
I MIEJSCE – Natalia Sima
II MIEJSCE – Kajetan Frątczak
III MIEJSCE – Julia Cybula
W starszej grupie wiekowej , klas IV-VI przyznano następujące miejsca i wyróżnienie:
I MIEJSCE – Wojciech Hejduk – kl. V
II MIEJSCE – Agata Baranowska – kl. V
III MIEJSCE – Amelia Chrustowska – kl. V
WYRÓŻNIENIE: Oliwia Jędrzejczyk – kl. IV
Trzecia część okazała się lekkim zaskoczeniem dla rodziców i naszych uczniów. W chwili kiedy komisja obradowała nad werdyktem i przyznaniem określonych miejsc i nagród , nauczycielka języka polskiego p. Iwona Jędrzejczyk zaprosiła chętnych rodziców do losowania. Po wybraniu „szczęśliwego numerka” okazało się, że rodzic (ale nie tylko, bo znalazły się wśród szczęśliwców również babcie) miał przeczytać określoną zwrotkę wiersza autorstwa Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio” oraz „Lokomotywa”. Spośród 14 rodziców, w tym babć, wielu przyznało, że uczniowie podczas recytacji nie mieli łatwo, w końcu musieli zmierzyć się z tremą przed tak liczną publicznością, przed którą oni sami stanęli. Najważniejszym jest fakt, że na ustach wszystkich widniał uśmiech, co może być dowodem dobrej zabawy. Dzieci nagrodziły występujących gromkimi brawami, co było chyba najcenniejszą nagrodą dla starszych recytatorów.
Nad wystrojem sali czuwała nieoceniona p. Elżbieta Królikiewicz.
Zakończeniem tej uroczystości było ogłoszenie wyników i wręczenie wszystkim uczestnikom słodkiego upominku oraz dyplomu za udział.
W celu obejrzenia zdjęć z w/w konkursu zapraszamy do Albumu fotograficznego.