W dniach od 13 do 16 września ośmioro uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach -Długosz Kornelia, Gronowska Klaudia, Hejduk Kinga, Małgorzaciak Marta, Sima Natalia i Igor Tomczyk z kl. VII oraz Ozga Tomasz i Ortel Jakub z kl. VI wraz z opiekunem p. Iwoną Jędrzejczyk przyjechali do Gniezna jako jedni z finalistów ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Tu powstała Polska – 600-lecie Prymasa Polski.”
O przyjazd do Gniezna w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 drużyn. Głosowanie internautów zostało przeprowadzone na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl . Trwało ono od 11 maja, zakończyło się o godz. 24.00 w dniu 28 maja. W sumie na wszystkie prace oddano 8,5 tys. głosów.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i nagraniu teatru lalek na podstawie bajek jednego z Prymasów Polski – Ignacego Krasickiego. Należało wybrać trzy krótkie bajki (po cztery wersy) lub jedną dłuższą (do dwunastu lub więcej wersów). Inscenizację teatru lalek należało ponadto zarejestrować na nośniku video. Dzieci wcieliły się w rolę aktorów, przygotowały bardzo pracochłonne scenografie dla spektakli, jak również przygotowały prezentacje multimedialne dokumentujące teatrzyki.
Program pobytu został dostosowany do tematyki konkursu. Podczas wizyty w Pierwszej Stolicy Polski laureaci konkursu wzięli udział w warsztatach teatralnych w Centrum Kultury „Scena to dziwna” oraz mogli poznać tajniki funkcjonowania teatru od przysłowiowej kuchni w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Jednym z najważniejszych punktów pobytu dzieci było spotkanie z Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, a także z byłymi Prymasami Polski, Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim i Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem. Finaliści zwiedzili również Wzgórze Lecha, wzięli udział w warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz żywej lekcji historii w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.
Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, zaś partnerami konkursu byli: Wielkopolski Kurator Oświaty (partner honorowy), Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Biuro Obsługi Turystycznej i Pielgrzymkowej Wzgórze Lecha, Teatr im. Aleksandra Fredry i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Zapraszamy do Albumu fotograficznego na naszej stronie : https://spbaby.edupage.org/album/?#gallery/484
Inne relacje:
http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/gniezno_w_nagrode_.html
https://ekai.pl/gniezno-finalisci-konkursu-tu-powstala-polska-u-prymasa-polski/
http://www.informacjelokalne.pl/turystyka-historia/item/6903-gniezno-czeka-na-niezwykłych-gości
http://www.powiat-gniezno.pl/index.php5?m=news&id=4125